Lichvářské praktiky při poskytování spotřebitelských úvěrů

Chcete si vzít půjčku? A jelikož jste měli v minulosti s navrácením finančních prostředků nemalé problémy, rozhodli jste se po zamítnutí žádosti u banky oslovit nebankovní společnost (nabídky nebankovních společností)? Vaše rozhodnutí je jistě správné. Před tím, ale než s takovou společností uzavřete smlouvu, přečtěte si, jaké (byť zakázané) praktiky na vás mohou poskytovatelé nebo zprostředkovatelé půjčky zkoušet. Naučte se rozpoznat lichvářské praktiky včas.

Předražené telefonní linky

Linky, které začínají předčíslím 90… budou zatíženy vyšší minutovou sazbou. Setkat se tak můžete s tarifem 70 i více korun za minutu. Tyto linky se v souvislosti s půjčováním financí nesmějí od počátku tohoto roku objevovat, stále na ně však narazíte. Pokud si řeknete – těch 70 Kč mi za to stojí, nebuďte naivní. Operátor společnosti – telefonista vás na zmíněné lince udrží i několik dlouhých minut. Výjimkou pak proto nejsou faktury od telefonního operátora s několika tisícovými částkami k úhradě.

Lichvářské prakticky byly popsány i ve snídani s NovouNesmyslně vysoké poplatky a úroky

I ty jsou považovány v českých končinách za projev lichvařiny. O tom, zda je poplatek, či úrok opravdu lichvářský však vždy rozhoduje konkrétní situace a v množství případů také soud. Pokud po vás společnost požaduje ještě před samotným poskytnutím půjčky administrativní nebo jiný poplatek, či zálohu, mějte se na pozoru a nikdy dopředu nikomu nic neplaťte.

Chcete znát další lichvářské praktiky ve světě financí? Přečtěte si pokračování tohoto článku.

Zakázané směnky

Kromě předražených telefonních linek podléhají od tohoto roku zákazu také tolik diskutované směnky. Ačkoli byly půjčky na směnku mezi spotřebiteli velmi oblíbené, nezodpovědným uzavíráním mohli přivést daného člověka do nepěkného problému.

Inspirace:  Acema Credit zachrání vaši nemovitost

Největším problémem však byly klasické bianco směnky, které často vedly až k okamžitým exekucím a to i po úhradě dluhu.

Víte, co je to tzv. predátorské úvěrování? Nenechte se zmát společnostmi nabízejícími finanční produkty. Buďte vždy o krok napřed a orientujte se v základních finančních pojmech.