Coins Euro Cent Stack Cash

Jednotlivé druhy půjček – 2. díl

Jednotlivé druhy půjček – 2. díl
Body-n-Care / Pixabay

V prvním dílu našeho finančního miniseriálu jsme si vymezili dva druhy půjček dle účelovosti. Dnes se zaměříme na půjčky bankovního a nebankovního charakteru.

Zájemce o větší, či menší finanční injekci jde s největší pravděpodobnostní jako první do nejbližší banky. Zde však na mnohé z nás čeká nepříjemná zpráva v podobě zamítnutí žádosti o půjčku a tak nezbývá, než požádat o pomoc nebankovní instituce. Jak lze bankovní a nebankovní půjčky charakterizovat a na jaké výhody, případně nevýhody se u jednotlivých typů zaměřit?

Druhy půjček – bankovní půjčky

Jak již název napovídá, tento typ půjček nabízejí a zprostředkovávají pouze bankovní instituce. Bank je v české republice několik desítek, každá má však své portfolio produktů a specifické podmínky pro schválení půjček.

Bankovní půjčky jsou mnohdy považovány za půjčky serióznější (než ty nebankovní). Na atraktivitě tohoto typu půjček navíc přidávají často nižší úroky. Banky si zájemce o půjčku pečlivě vybírají s cílem maximalizovat riziko nesplácení. Dodržují proto zásady zodpovědného půjčování. Získat půjčku u banky však není ani trochu jednoduché. Připravte se na to, že bankovní úředník bude chtít znát výši vašeho příjmu i místo, kde jste zaměstnání. Zároveň nesmíte mít záznam v registru dlužníků.

Inspirace:  Nepříjemné překvapení - záznam v registru dlužníků

Nebankovní půjčky – druhy půjček

Nebankovní společnosti jsou ke svým klientům mnohonásobně vstřícnější, a co se týče půjčování peněz také ochotnější. Specifické portfolio finančních produktů zahrnuje půjčky bez registru, bez ručitele, bez dokazování příjmu apod.

Nutno podotknout, že nebankovní instituce těmito druhy půjček podstupují určité riziko, které si pochopitelně kompenzují vyššími úroky. O nebankovní půjčku však může zažádat téměř kdokoli bez rozdílu.