Co dělat, když mi už banka nepůjčí?

Co dělat, když mi už banka nepůjčí?
PublicDomainPictures / Pixabay

Potřebujete půjčit peníze a banka vás odmítla. Nebo jste to už dokonce zkoušeli na více místech a banky vás odmítají jedna za druhou. Proč?

Co dělat, když mi už banka nepůjčí pro příliš nízký příjem?

Jedním z nejčastějších důvodů může být fakt, že váš současný příjem prostě nestačí. Pro vyřízení půjčky vždy musíte bance sdělit základní údaje o své osobě, své rodině a svých příjmech a stávajících finančních závazcích. Z těch banka při svém rozhodování vychází

Dokáže si jednoduše spočítat, kolik po úhradě nutných výdajů zůstane vám a vaší rodině k dispozici na běžné životní náklady. Je-li tato výsledná částka příliš nízká, jste pro banku rizikový klient, protože by se mohlo snadno stát, že při jakémkoli nečekaném vydání svůj závazek vůči ní nebudete schopen dodržet, zkrátka a dobře – přestanete splácet.

Co dělat, když mi už banka nepůjčí pro vysokou zadluženost?

Ve stejně nepříznivé situaci se z pohledu banky ocitáte, jestliže už máte více finančních závazků vůči jiným věřitelům nebo i přímo zde. Zvyšuje se tím pravděpodobnost, že nebudete jednoho dne schopen dostát všem závazkům, protože na ně prostě nebudete mít.

Inspirace:  Dávejte si dobrý pozor, když vybíráte nebankovní úvěr

Přestože banky jsou schopny své pohledávky celkem účinně vymáhat, je pro ně přece jen jednodušší budoucím možným problémům raději předcházet. V současnosti se strmě zvyšuje křivka schválených osobních bankrotů, kdy ze závazků takovýchto klientů banka nakonec obdrží třeba jen zlomek původně zapůjčené částky.

Registr dlužníků

Možná jste už dříve některým ze svých závazků nedostáli. Opožďovali jste se se splátkami, pohledávka z vás musela být vymáhána, věřitel musel přistoupit k exekuci, nebo jste prodělali osobní bankrot? Máte-li smůlu, byli jste pouze ručiteli u půjčky, kde dlužník splácel nespolehlivě. V takovýchto případech jsou veškeré vaše osobní údaje zaneseny v registru dlužníků, do kterého banka před poskytnutím půjčky nahlédne, a opět získáváte cejch rizikového klienta.

A jak tuto situaci řešit? Jedinou možností je půjčka od nebankovních institucí.