Na co si dát pozor při sepisování smluv?

Na co si dát pozor při sepisování smluv
AlexanderStein / Pixabay

Smlouva je věc, bez které se v životě nikdo z nás neobejde a určitě se s ní v životě ne jednou potká. Může nám pomoci vyřešit některé problémy, ale také může během okamžiku náš život velice snadně zničit. A abychom se nestali obětí smlouvy, kterou podepisujeme si vyjasníme v pokračování tohoto článku.

Smlouva je v životě dospělého člověka na běžném denním programu. Možná právě proto už pak smlouvám nepřiřazujeme velkou pozornost, a to je právě velká chyba, která se nám může během okamžiku vymstít a vytvořit problémy i na celý život. Pokaždé bychom si měli pečlivě smlouvy před podepsáním alespoň jednou detailně přečíst, případně se zeptat na nejasnosti.

Jak postupovat při podepisování smlouvy

Pojďme si tedy ujasnit, jak postupovat při podepisování smlouvy, na co v žádném případě nezapomenout. Spousta z nás si smlouvu ani neotevře a už hledá zadní stranu, abychom mohli smlouvu co nejrychleji podepsat, odejít, protože chceme mít nepříjemné povinnosti hned za sebou. To je ale špatný postup. Pokaždé si musíme vzít smlouvu před podepsáním do ruky, zkontrolovat základní údaje o nás, protože i v těch může být chyba, pak je smlouva neplatná.

Inspirace:  Nový občanský zákoník = revoluce v půjčkách?

Na co si dát pozor při sepisování smluv?

Po této kontrole by mělo následovat opravdu důkladné pročtení smlouvy od samého začátku až do úplného konce! Ihned se ptejme na každou maličkost, co nám není jasná. Po podepsání jíž bude pozdě. Pokud jste si stále i po přečtení a otázkách nejste jistí, zda máte podepsat. Pak si vezměte smlouvu domů, prostudujte ji, popřípadě neváhejte kontaktovat odborníka na danou problematiku.

Pokud dodržíte všechny zmíněné rady, nemůže se stát, že podepíšete smlouvu, která by vám nepříjemně změnila život.

Na závěr tedy můžeme shrnout všechny rady. V prvé řadě zkontrolovat základní údaje, důkladně pročíst celou smlouvu. A ta nejdůležitější rada na konec. Nikdy nepodepisujme to, čemu nerozumíme!