Rizika nabídek u půjčky přes telefon

Přestože se o tom stále mluví, pořád ještě existují lidé, kteří naletí na lichvářské praktiky některých rádoby-poskytovatelů výhodných půjček přes telefon. Bohužel nejčastější cílovou skupinou těchto lichvářů jsou lidé, pro které výraz „mají hluboko do kapsy“ je čirým eufemismem. O praktikách lichvářů bylo psáno v tomto článku.

Nikdo mi nepůjčí, nevím, co dál – půjčky přes telefon

Došlo k výpadku příjmu, hromadí se nezaplacené účty, nic se nedaří – vezmete si půjčku. Pak možná druhou, třetí, splátek je čím dál více, příjmy v nedohlednu, dostanete se do prodlení se splácením – nepříjemná realita v mnoha českých domácnostech. Půjčky nelze kumulovat donekonečna, dříve nebo později vám v bance řeknou ne a budete-li mít problémy splácet, odmítnou vás postupně i nebankovní společnosti. Co dál? Do této situace přijde sms zpráva: Poskytneme vám půjčku, bez udání účelu, vhodná ke konsolidaci závazků, v případě zájmu volejte 9…

A máte vyhráno! – ???

Sláva – konečně se našel někdo, kdo má pro vás pochopení a pomoc je na cestě! – Opravdu si to myslíte? Principem půjčky je pro poskytovatele vždy vydělat, nikdo není takový lidumil (možná jen vaše maminka či nejlepší kamarádka), aby vám půjčoval z pouhé dobroty srdce. I zde by však chování věřitele nemělo být v rozporu s tzv. dobrými mravy.

Inspirace:  Kdy požádat o půjčku banku a kdy nebankovní instituci

Co bude následovat

Zavoláte na udané číslo, absolvujete dlouhý, předlouhý rozhovor plný různých možná a ale a neurčitých náznaků a příslibů. Možná budete vyzváni, abyste zaplatili poplatek za zpracování vaší žádosti – často v řádech tisíců korun. Ať už zaplatíte nebo ne, půjčku nikdy neuvidíte – pozor, poplatek je pouze za zpracování žádosti a na půjčení peněz nevzniká žádný právní nárok! A další nepříjemné překvapení vás čeká s účtem za telefon – možná dalších pár tisíc.

Věděli jste, že při volání na čísla začínající 9.. platíte za minutu hovoru částku odpovídající následujícím dvěma číslům? 950 – 50, 970 – 70, 990 – 90 korun?

Rizika nabídek u půjčky přes telefon
AlexVan / Pixabay