Money Wallet Finance Cash Business

Hypotéka od A do Z

Hypotéka
biksonwalder / Pixabay

Pojem hypotéka je všeobecně známý a dnes by se dalo říci, že jej zná téměř každý. Otázkou však je, zdali tento pojem vnímáme všichni stejně a hlavně zdali jej vnímáme správně. Pokud si nejste jisti svými znalostmi nebo je chcete prověřit, můžete si přečíst následující článek, ve kterém se na pojem hypotéka a jeho význam podíváme blíže.

Co je to hypotéka?
Hypotéka je dlouhodobý úvěr, který je primárně poskytován za účelem financování vlastního bydlení. Do slovního spojení „vlastní bydlení“ spadá množství podkategorií, jako je koupě pozemku, koupě bytu nebo rodinného domu, výstavba, rekonstrukce nebo modernizace, atd. Primární účel financování vlastního bydlení mají však pouze hypotéky účelové, které na nic jiného nelze použít. V dnešní době však existuje i hypotéka neúčelová, kterou můžete použít na cokoli, co budete chtít.

Co se základních parametrů hypoték týče, ty se samozřejmě pohybují napříč pestrou škálou možností, a to podle dané bankovní společnosti a daného typu hypotečního úvěru. Pokud máme uvést obecné parametry, pak můžeme říci, že jde o půjčku, se kterou získáte větší peněžní obnos (cca 500 000 Kč do 7 000 000 Kč) na delší dobu splatnosti (většinou 5 až 30 let).

Inspirace:  Kontokorent a kontokorentní úvěr

Důležité pojmy hypotéky
Mezi důležité pojmy, které s hypotékou souvisí, patří pojem LTV a fixace. LTV je půjčovaná částka z hodnoty kupované nemovitosti (například úvěr na 70 % LTV při hodnotě nemovitosti 1 000 000 Kč znamená, že si půjčujete 700 000 Kč). Většinou jsou hypotéky poskytovány do 80 % LTV, setkáte se však s hypotékami i na 100 % LTV.

Fixace je období, které si volíte a ve kterém bude výše měsíční splátky zafixovaná na dané hodnotě a nebude se měnit. Fixace většinou činí 3, 5 či 10, 15 až 30 let.

Kdo si může hypotéku sjednat?
Hypotéku si mohou sjednat fyzické, právnické osoby, družstva i obce. Podmínkou kladenou na žadatele je plnoletost, české občanství nebo povolení pobytu. Také je potřeba mít pravidelný příjem.

Typy hypotéky
Setkat se můžete s různými typy hypoték. Jak již bylo uvedeno, existují hypotéky účelové i neúčelové, dále hypotéky americké (bezúčelný hypoteční úvěr čerpaný na cokoli, vyšší úrok) nebo se můžete setkat i s australskou hypotékou (kombinovaná hypotéka).

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.