Ruble Money Russia Coins Finances

Životní minimum v roce 2013

geralt / Pixabay

Rok od roku přibývá osob, pro které je životní minimum jedním z mála (nebo jediným) příjmem, ze kterého mohou pokrýt nejnutnější měsíční náklady. Ačkoli se jeho výše zdá opravdu minimální, člověk, který je odkázán pouze na pomoc státu, ocení každou korunu. Výši životního minima ovlivňuje zákon o životním a existenčním minimu, avšak jeho přesnou část stanovuje každoročně vláda. Pojďme se nyní společně podívat, jak „vysoké“ je životní minium v roce 2013 a na jaké změny se v oblasti sociálních dávek můžeme těšit.

Životní minimum 2013

Pro rok 2013 stanovila vláda výši životního minima pro jednotlivce na 3410 Kč. První osoba v domácnosti bude v roce 2013 pobírat na životním minimu 3140 Kč, u druhé a další osoby se tato částka „vyšplhá“ k pouhým 2830 Kč. Životní minimum pro nezaopatřené dítě do šesti let věku činí 1740 Kč, u stejně nezaopatřeného, nicméně staršího dítěte (6-15 let) dosahuje tato dávka výše 2140 Kč. Pokud o životní minimum žádá nezaopatřené dítě ve věku 15 – 26 let, může mu v peněžence nebo na bankovním kontu přistát 2450 Kč.

Inspirace:  Co víte o splátkovém prodeji?

Sociální dávky pro rok 2013

Co se týče změn v sociálních dávkách pro rok 2013, tyto změny tu jsou a ve velké většině jsou způsobeny růstem cen potravin i zvyšováním DPH. Z toho vychází jejich nepatrné zvýšení, které může alespoň trošku vylepšit rozpočet rodin, které sociální dávky pobírají.

Zvýšení dávek se týká zejména životního a existenčního minima. Spousta sociálních dávek nebude od roku 2013 vyplácena v hotovosti, ale prostřednictvím speciální platební karty, jejíž výhody, ale zejména nedostatky jsou neustále propírány v médiích. Takzvaná sKarta bude fungovat jako platební karta, se kterou bude možno platit například v obchodech. Na kartu ale nekoupíte cigarety, alkohol nebo některé další výrobky. Zda je to krok vstřícný, či nikoli, to už je na posouzení každého z vás.