Money Coins Euro Cent Currency

Správci dluhů – past na důvěřivce

Správci dluhů - past na důvěřivce
geralt / Pixabay

Stále více lidí se dostává do nepříjemné situace, kdy z nejrůznějších důvodů nedokáží dostát svým závazkům a řádně splácet dluhy. Ocitají se v dluhové pasti, kdy po uhrazení splátek jim nezbývá na živobytí, musí si znovu půjčovat, často za stále výrazně více nevyhovujících podmínek, s vyššími úroky a poplatky. Řešení splátek další půjčkou se podobá hororové nikdy nekončící spirále.

Reorganizace dluhů

Řešením v dané situaci může být celková reorganizace dluhů, např. konsolidace. Stává se však poměrně často, že se lidé pro podobné řešení rozhodnou teprve tehdy, kdy už nejsou schopni najít poskytovatele, který by byl ochoten všechny jejich dluhy sloučit a pokrýt. Jestliže jste se dostali do situace, kdy součet vašich splátek je vyšší nežli cifra na vašem výplatním lístku, je rozhodně zapotřebí vyjednat sloučení nebo snížení alespoň některých splátek.

Teoretická doporučení

Stále znovu se všem dlužníkům připomíná, aby v případě problémů zejména komunikovali s věřitelem. Mlčet, nezvedat telefon a neodpovídat na písemné výzvy a upomínky nikdy nic nevyřeší. Přesto se tak stále řada dlužníků chová a teprve v podstatě bezvýchodné situaci se pokoušejí zachránit nemožné.

Inspirace:  Podvodným poskytovatelům půjček byly střižena křidýlka

Odborní správci dluhů

Mnozí si myslí, že za ně vše vyřeší firmy nabízející odbornou správu dluhů – tj. vyjednání nižších splátek, snížení pokut nebo dokonce úrokové sazby. Za tyto služby jsou pak i ve své tíživé situaci ochotni draze zaplatit. Jakých výsledků je možno tímto způsobem dosáhnout?

Po pravdě – s největší pravděpodobností žádných. Platíte za něco, co jste schopni stejně tak dobře zařídit sami. Naopak, řada poskytovatelů finančních služeb již předem inzeruje, že s tzv. správci dluhů není ochotna jednat v žádném případě.