Nový občanský zákoník = revoluce v půjčkách?

široká nabídka půjček pro každého
peterscode / Pixabay

O novém občanském zákoníku se stále mluví a mluví, zmiňuje se v mnoha souvislostech, ale jen málo se hovoří o tom, že možná vnese revoluční změny i do systému půjček a do manželských vztahů a systému společného jmění manželů – alespoň v některých případech.

Kdysi dávno…

Kdysi dávno, před mnoha a mnoha lety, když jste chtěli půjčit peníze od bank, navštívili jste se svým životním partnerem a jedním až dvěma ručiteli banku a oni vám možná půjčili a možná taky ne, záleželo na tom, jestli jste už náhodou nějakou půjčku neměli, kolik jste vydělali, atp. Nabídka nebankovních produktů neexistovala, říkalo se jim lichva a bylo na ně pamatováno v trestním zákoníku.

Časy se mění…

Časy se mění a finanční produkty s nimi. Dnes existuje široká nabídka půjček pro každého, bez dokládání příjmu, bez ručitele, bez nahlížení do registru dlužníků…. A také bez vědomí druhého z manželů. Celá řada společností tuto skutečnost hlásá jako výhodu svého produktu, píše ji do reklamních letáků tučným písmem. Zní to báječně, pokud jste na straně, která si půjčuje, i když to nevypovídá nic moc příliš pozitivního o vašich rodinných vztazích. Ale co když se ocitnete na opačné straně barikády,

Inspirace:  Výhody a nevýhody nebankovní půjčky

Vymáhání dluhů

Nadělal váš manžel bez vašeho vědomí řadu dluhů? Je nám líto, možná skončíte i s dětmi na ulici. Dnešní zákonná ustanovení chrání věřitele – což je sice v pořádku, ovšem na váš úkor. Nově dokonce mohou exekutoři zabavit nejen váš společný majetek, ale i váš osobní příjem, a to díky institutu společného jmění manželů.

Nový občanský zákoník by prý mohl přinést změnu – nově, pokud zjistíte, že manžel udělal dluh bez vašeho vědomí, budete jej moci zpětně odmítnout v tom smyslu, že by nadále mohl být vymáhán jen z pomyslné ideální poloviny společného majetku. Donutí tato změna nebankovní společnosti ke změně strategie půjčování?