Nepříjemné překvapení – záznam v registru dlužníků

Dorazili jste do banky plni optimismu s představou, že si půjčíte jakousi sumu na zlepšení svého životního standardu – a bác ho! – nepůjčí vám, protože prý máte záznam v registru dlužníků. Rozčilovat se, že to není možné, v žádném případě? Možné je všechno, sáhněte si do svědomí.

Jak funguje registr?

V prvé řadě je zapotřebí zmínit skutečnost, že registrů je hned několik a renomované bankovní ústavy většinou nahlížejí do všech. Záznam o vás se objeví ve chvíli, kdy jste v prodlení se splátkou – ovšem rozhodně nezmizí, když zaplatíte. Zůstává zaznamenán nejméně po dobu tří let – a vy získáváte punc nespolehlivého dlužníka.

Za co mám záznam v registru dlužníků?

Chcete tvrdit, že vy splácíte pravidelně nebo že jste dokonce nikdy ani žádnou půjčku neměli? Bohužel, ani tak nejste z obliga. Možná jste se zpozdili s platbou telefonního účtu, možná založili složenku na platbu odpadů a zaplatili až po urgenci – a záznam je na světě. Automaticky se v registru ocitnete také poté, co jste se zaručili za půjčku někoho jiného, kdo nesplácí zrovna přesně na den.

Inspirace:  Lichvářské praktiky při poskytování spotřebitelských úvěrů

Co dál?

Ať už došlo k čemukoliv, smiřte se s tím, že to bance nevysvětlíte. Ačkoliv by pro vás možná úřednice za přepážkou sama za sebe měla jakési lidské pochopení, o schválení půjčky osobně nerozhoduje. Tady vám zkrátka nepůjčí. Jako schůdná možnost, pokud peníze skutečně potřebujete, se tedy jeví nebankovní společnosti.

Celá řada z nich poskytuje finanční půjčky nejen bez nahlížení do registrů dlužníků, ale také bez dokládání příjmů i bez ručitele. Jejich podmínky se však od sebe velice výrazně liší, je proto zapotřebí dobře prozkoumat všechny dostupné možnosti, abyste pro sebe vybrali ten opravdu nejvhodnější produkt.



Nepříjemné překvapení - záznam v registru dlužníků
PublicDomainPictures / Pixabay