Wealth Currency Savings Finance

Hypotéka a vše o ní

Hypotéka na nové bydlení
Hans / Pixabay

Hypotéka je bankovní – i nebankovní – produkt, který má sloužit klientům k pořízení vlastního bydlení. Můžete si koupit dům či byt do osobního vlastnictví, některé typy hypoték se poskytují i na složení podílu při pořizování bytu družstevního. O možnosti získat hypotéku jsme psali v několika dřívejších článcích. V nějaké podobě ji ale najdete i v nabídce všech peněžních ústavů, které o klienty svádějí tvrdé konkurenční boje.

Jak to funguje

Vyhlédnete si nemovitost, spočítáte, kolik vám chybí k zaplacení a s odhadem ceny zajdete do banky nebo se zaregistrujete na některém internetovém vyhledavači a necháte finanční poradce, ať se o vás poperou. Rozhodně bývá k věci porovnat nabídky několika poskytovatelů.

Hypotéka ve své podstatě funguje stejně jako leasing na auto. Banka vám půjčí, vy splácíte a na nemovitosti zatím vázne zástavní právo, které bude zrušeno poté, co splatíte celou částku.

Výhodné nabídky

Podmínky jednotlivých poskytovatelů se liší. Dnes už vám zřejmě nikdo nenabídne hypotéku na 100% hodnoty kupované nemovitosti, vzhledem k dlouhodobému poklesu cen byly tyto půjčky pro věřitele nevýhodné, a to zejména v případě, že se klient ukázal být neukázněným plátcem. nabízí se vám však různé výše měsíční splátky, různá výše úroků, rozdílná doba jejich fixace. Vítězem je ten, komu se podaří sjednat fixaci úroků na co nejdelší dobu v době, kdy úrokové sazby spadnou na minimum.

Inspirace:  Nepříjemné překvapení - záznam v registru dlužníků

Nezoufejte, objeví-li se na finančním trhu ještě výhodnější nabídka. Refinancování hypoték jiným poskytovatelem je dnes úplnou samozřejmostí, nabídne-li vám výhodnější podmínky.Americká hypotéka

Je zvláštní odrůdou tohoto typu úvěru. Můžete o ni požádat za předpokladu, že již nějakou nemovitost vlastníte. Na základě odhadu její ceny a zástavního práva k ní vám banka půjčí, aniž budete muset prokazovat účel úvěru. Tento typ hypotéky je však výrazně výše úročen než hypotéka klasická. Jde v podstatě o neúčelový úvěr se zástavou nemovitosti, která je poskytovateli zárukou návratnosti jeho investice.