Dárkům odzvonilo? Potřebují peníze!


Potřebují peníze
Patříte k těm, jejichž děti a vnoučata na dotaz: „Co si přeješ k vánocům – narozeninám?“, standardně odpovídají: Potřebují peníze? Je vám to líto? Ač vám to možná nepomůže, věřte, nejste v tom sami – ani zdaleka!

Dávat a brát

Také jste kdysi (a je tomu sotva pár let) s láskou vybírali, zda červené autíčko nebo pochromovanou motorku? Váhali jste, jestli panenku raději černovlasou nebo blond? Těšil vás výběr trička s nápisem Andílek a kostek s obrázky více než vaše vlastní nadílka pod stromečkem? Vzpomínejte na to s láskou a smiřte se s tím, že jsou to časy minulé a jsou nenávratně pryč.

Neskromnost?

Myslíte si, že jsou dnešní děti – myšleno od puberty výše – neskromné a neumí si vážit věcí ani vztahů a tohle za vašich mladých let nebývalo? Ačkoliv je druhá část tvrzení asi pravdivá, dopřejte dnešní mládeži alespoň jakousi polehčující okolnost či alespoň výhodu pochybností. Možná někteří jsou takoví, jak říkáte. Neskromní, chtějí všechno, co vidí, nechtějí vědět, kde na to máte brát. Tak jste si je vychovali…

Inspirace:  Životní minimum v roce 2013

Nebo nutnost?

Jiní však konají z naprosté nutnosti. Ano, můžete jim koupit něco, nač vaše kapsa stačí. Ano, mohou to udělat všichni rodinní příslušníci. A dotyčný – náctiletý bude mít po narozeninách ve skříni deset triček, která, přiznejme si to, odpovídají spíše vkusu jeho babiček než jeho vlastnímu. Jestliže však každý příbuzný přidá na společnou hromádku obnos, který je ochoten a schopen darovat, koupí si obdarovaný jednu drahou věc, kterou opravdu chce, ale přitom není schopen na ni z vlastních zdrojů v dohledné době ušetřit. Zda tohle vaše dítě dokáže a neutratí peníze za hlouposti, musíte posoudit už sami.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.