Bezhotovostní platební styk vám může ušetřit finance

Bezhotovostní platební styk vám může ušetřit finance
Hans / Pixabay

Trendem posledních mnoha let je bezhotovostní platební styk. Co si budeme nalhávat – bez vlastního bankovního účtu dnes vlastně neexistujete.

Příjmy

Dávno pryč jsou časy, kdy se v účetních kancelářích tzv. sáčkovalo a pro obálku s penězi jste si k 15. přišli do kanceláře svého vedoucího a oproti podpisu ji obdrželi. Dnes svému zaměstnavateli pouze ohlásíte číslo svého bankovního účtu a kód banky. Vaše výplata se na účtu prostě v předem nahlášeném termínu objeví. Pokud ne, není to chyba účtu.

Výdaje

Přestože na vás masivní reklama a zřejmě i vaše banka tlačí, abyste v co nejširší míře využívali bezhotovostní platební styk, pokud máte potíže vyjít s penězi, snažte se tomu vyhnout. Zaplaťte z účtu nájem, účet za telefon a všechny další pravidelné poplatky, protože převod z účtu na účet je levnější než platby za složenku, ale vyhněte se pokud možno platbám kartou v obchodech za zboží každodenní spotřeby.

Inspirace:  Komu jsou určené půjčky bez doložení příjmu?

Kontrola plateb

Když platíte hotově, lépe si dokážete rozpočítat peníze na celou dobu, na kterou jsou určeny. Peníze na kartě, které nevidíte, vás více svádějí k utrácení. Ani sebekázeň není třeba vystavovat zbytečnému pokušení.

Drahé bankomaty

Platby v hotovosti se mohou prodražit o poplatky za výběry z bankomatu, které nebývají vždy úplně nejlevnější. Zvažte tedy podmínky, které nabízí právě vaše banka. Nemusíte rovnou přecházet ke konkurenci, ale můžete se jim praktickým způsobem přizpůsobit.

Máte 3 výběry v měsíci zdarma, další zpoplatněny? Vybírejte jen třikrát. Máte výběr z bankomatu zdarma, pokud předtím provedete alespoň dvě bezhotovostní operace? Proveďte je, i kdyby to znamenalo poslat peníze na účet manželovi nebo mamince, která vám je obratem vrátí. Buďte flexibilní – improvizujte.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *