Bezhotovostní platební styk vám může ušetřit finance

Bezhotovostní platební styk vám může ušetřit finance
Hans / Pixabay

Trendem posledních mnoha let je bezhotovostní platební styk. Co si budeme nalhávat – bez vlastního bankovního účtu dnes vlastně neexistujete.

Příjmy

Dávno pryč jsou časy, kdy se v účetních kancelářích tzv. sáčkovalo a pro obálku s penězi jste si k 15. přišli do kanceláře svého vedoucího a oproti podpisu ji obdrželi. Dnes svému zaměstnavateli pouze ohlásíte číslo svého bankovního účtu a kód banky. Vaše výplata se na účtu prostě v předem nahlášeném termínu objeví. Pokud ne, není to chyba účtu.

Výdaje

Přestože na vás masivní reklama a zřejmě i vaše banka tlačí, abyste v co nejširší míře využívali bezhotovostní platební styk, pokud máte potíže vyjít s penězi, snažte se tomu vyhnout. Zaplaťte z účtu nájem, účet za telefon a všechny další pravidelné poplatky, protože převod z účtu na účet je levnější než platby za složenku, ale vyhněte se pokud možno platbám kartou v obchodech za zboží každodenní spotřeby.

Inspirace:  Hypotéka od A do Z

Kontrola plateb

Když platíte hotově, lépe si dokážete rozpočítat peníze na celou dobu, na kterou jsou určeny. Peníze na kartě, které nevidíte, vás více svádějí k utrácení. Ani sebekázeň není třeba vystavovat zbytečnému pokušení.

Drahé bankomaty

Platby v hotovosti se mohou prodražit o poplatky za výběry z bankomatu, které nebývají vždy úplně nejlevnější. Zvažte tedy podmínky, které nabízí právě vaše banka. Nemusíte rovnou přecházet ke konkurenci, ale můžete se jim praktickým způsobem přizpůsobit.

Máte 3 výběry v měsíci zdarma, další zpoplatněny? Vybírejte jen třikrát. Máte výběr z bankomatu zdarma, pokud předtím provedete alespoň dvě bezhotovostní operace? Proveďte je, i kdyby to znamenalo poslat peníze na účet manželovi nebo mamince, která vám je obratem vrátí. Buďte flexibilní – improvizujte.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..