Vybíráme vhodnou půjčku

Málokomu se poštěstí, že vždycky, když bude potřebovat, bude mít dostatek financí. Většina z nás se ocitá čas od času v situaci, kdy musí svá přání a finanční potřeby přehodnotit a přizpůsobit svým příjmům. Ne vždy je to ale možné. Když peníze schází, je čas promyslet si možnost půjčky.

Vybíráme vhodnou půjčku – na co a kolik

V prvé řadě je třeba se vážně zamyslet nad tím, k čemu vlastně peníze potřebuji. Zodpovědné půjčování znamená půjčit si jen na věc trvalé hodnoty, jejíž cena s postupem času nejlépe vzrůstá, nebo alespoň setrvává. V každém případě musí mít delší trvanlivost než je doba splácení. Proto ano vlastnímu bydlení, možná rodinnému automobilu, jednoznačné ne drahé dovolené či vánočním dárkům.

A kolik si vlastně potřebujete půjčit? Připadá vám otázka hloupá? Možná budete překvapeni, až vás v bance začnou zahrnovat nabídkou úvěrových produktů, které mají jediné ale – ale musíte si půjčit alespoň tolik. Jestliže potřebujete jen nízkou částku, nedejte se zviklat. Kupodivu nejhůře se shánějí nízké půjčky, přesto to není nemožné. Nepůjčujte si zbytečně více než potřebujete, přes všechna dobrá předsevzetí peníze nakonec utratíte, a to je to, s čím banka počítá. A co utratíte, budete muset splácet.

Inspirace:  I se záznamem v registru se dá získat slušná půjčka
Vybíráme vhodnou půjčku
geralt / Pixabay

Která je nejvýhodnější

Snad každý ví, že při sjednání půjčky se má ptát na úrok. Lze jedině říci pozor, nezaměňte roční a měsíční úrokovou sazbu. Úroky však nejsou jediným poplatkem s půjčkou spojeným. Může jich být mnoho a bývají umně skryté. Dobrým vodítkem pro zákazníka se pak stává tzv. RPSN. Jednoduchá věc – čím vyšší RPSN, tím méně výhodná půjčka.

Obecně lze říci, že výhodnější z hlediska splácení bývají bankovní produkty. Máte-li však záznam v registru dlužníků nebo příliš nízký příjem a přesto půjčku nutně potřebujete, nezbývá vám, než se obrátit na některého z mnoha nebankovních poskytovatelů. I v jejich nabídce služeb však mohou být nebetyčné rozdíly!