Dostanou směnky STOPku?

Měli jste již někdy v rukou směnku? Pokud ne, patříte mezi šťastné osoby. Taková směnka totiž dokáže zničit život celé rodiny. Rok od roku však přibývá případů, kdy lidé naletí lichvářským praktikám a otevřou si bránu do pekel. Mezi jednu z nekalých praktik patří také směnky, kterým chce učinit vláda zadost!

Kdy se dočkáme vykoupení?

V Senátu. Tak právě tam se „zasekla“ novela zákona o spotřebitelském úvěru, která upravuje podmínky pro spotřebitele. Novela zavádí třeba možnost odstoupení od úvěru do 14 dnů a to bez sankce. Dále se chystá zákaz směnek a šeků, které přivedly již řadu osob do vážných potíží. A proč hrozí směnkám likvidace?

Důvod je vcelku prostý, stále více finančních subjektů využívá tíživé situace dlužníka a donutí jej tak podepsat očividně nevýhodné podmínky, které člověka zruinují během několika mála dnů, či měsíců. A právě tomu chce vláda zabránit a proto chystá celoplošný zákaz směnek. Zda a kdy se ho dočkáme, to je zatím ve hvězdách.

Jak funguje půjčka na směnku se podívejte v tomto videu



Chystáte se podepsat směnku? Tak potom pozor na…

Pokud jste se stejně jako stovky tisíc lidí dostali do nepříjemné finanční situace a jediným východiskem z ní je směnka, která je v současné době ještě stále legální, neměli byste zapomínat na základní pravidla bezpečnosti. Ihned po podepsání směnky a případného nezaplacení dlužné částky předává věřitel okamžitě návrh k soudu, který vydává platební rozkaz. A stát se může také to, že soud vydá tento příkaz i ve chvíli, kdy je dluh třeba již dávno splacený.

Inspirace:  Proč je lepší si půjčit než si pracně i několik let šetřit?

Dalším rizikem je tzv. bianco směnka, na kterou si může věřitel napsat téměř cokoli. Člověk v nouzi podepíše prázdný papír (a to mi věřte, že ho nakonec podepíše) a věřitel následně vyplní další údaje, mezi které bude spadat třeba i výše dluhu, která rozhodně nemusí odpovídat (a často ani neodpovídá) reálné výši obdržených prostředků.

Pokud to jen trošku jde, směnkám se proto vyhýbejte!